Гастрит

Запалення слизової оболонки шлунка - одне з часто зустрічаються захворювань людини. Приблизно 80-90% людей, на протязі життя, мали хоча б один епізод цієї недуги. У літньому віці до 70-90% людей страждають різними формами гастритів. Хронічна форма гастриту може трансформуватися в виразкову хворобу, рак шлунка.

Що таке гастрит?

Гастрит - це запалення слизового шару шлунка, що приводить до порушення функцій цього органу. При виникненні гастриту їжа починає погано перетравлюватися, що обертається занепадом сил і нестачею енергії. Гастрит, як і більшість хвороб, буває гострим і хронічним. Крім того, розрізняють гастрит зі зниженою, нормальною та підвищеною кислотністю шлунка.
В даний час гастрит вже можна назвати захворюванням століття. Їм хворіють як дорослі, так і діти. А за даними статистики охорони здоров'я, в Росії близько 50% населення має гастрит в будь-якій формі.
Гастрит характеризується різноманіттям зовнішніх і внутрішніх причин, що провокують розвиток патології. Клінічно він протікає у вигляді запалення (гострого або хронічного). Гостре запалення протікає короткочасно. Пошкодження слизових оболонок шлунка концентрованими кислотами, лугами та іншими хімічними речовинами небезпечно летальним результатом.

 
Тривало (хронічно) протікає недуга знижує якість життя і проявляється у вигляді болів, а також:
  • Тяжкості в області живота;
  • печії;
  • відрижки;
  • блювоти;
  • Проносу і / або запору;
  • здуття;
  • Метеоризму - відходження газів;
  • Поганого запаху з рота.
 
Хронічна форма небезпечна атрофією слизової оболонки шлунка. В результаті цього залози шлунка перестають нормально функціонувати. На місці здорових клітин формуються атипові клітини. Розбалансування процесу самовідновлення клітин слизової шлунка - одна з причин виразки і раку шлунково-кишкового тракту.
Шлунок - найбільш уразливий відділ травної системи. У ньому відбувається як мінімум три складні процеси травлення: це механічне перемішування харчового кома, хімічне розщеплення їжі і всмоктування поживних речовин.
Найбільш часто пошкоджується внутрішня стінка шлунка - слизова оболонка, де відбувається вироблення двох взаємовиключних компонентів травлення - шлункового соку і захисного слизу.
Травлення в шлунку - тонко настроєний біохімічний процес організму. Це підтверджується в нормі кислому рН середовищем шлункового соку (основний його компонент - соляна кислота), але також відмінністю параметрів кислотності в різних його частинах. Висока кислотність (рН 1,0-1.2) спостерігається в початковому відділі шлунка, а низька (рН 5,0-6,0) - в місці з'єднання шлунка з тонким відділом кишечника.
Парадокс полягає в тому, що у здорової людини шлунок не тільки не перетравлює сам себе, але ще і шлунковий сік, що виробляється залозами в різних частинах органу, має різні властивості. При цьому рН-середовище в стравоході нейтральна, а в дванадцятипалій кишці (перший відділ тонкого кишечника) - лужна.
Неприємне, хворобливе відчуття людини при гастриті - печія - в першу чергу, є результатом порушення кислотно-лужного балансу в одному з відділів шлунково-кишкового тракту. Крім того, відхилення кислотного балансу від норми в окремих частинах шлунка лежить в основі патогенезу гастриту із зниженою або підвищеною кислотністю.

Грубе вплив на процес травлення: харчове або хімічне отруєння, викид жовчі в шлунок, кишкові інфекції, регулярний прийом деяких лікарських препаратів, газованих напоїв, алкоголю та інші фактори негативно відбивається на стані слизової оболонки шлунка. Доведено серйозний вплив мікробного фактора на розвиток гастритів.

 

Причини виникнення гастриту

Найбільший інтерес представляють причини, що викликають хронічну форму гастриту. Виділяють зовнішні і внутрішні чинники, що провокують розвиток захворювання. Цікаво, що у деякої частини людей гастрити розвиваються значно повільніше і не роблять істотного впливу на організм. Тобто, швидше за все, причини гастритів ховаються за багатьма факторами і їх поєднаннями.

Найбільш істотні зовнішні причини гастритів:

  • Вплив на стінки шлунка бактерій Helicobacter pylori, рідше інших бактерій і грибків. Приблизно у 80% хворих з діагнозом «гастрит» виділяють кислотостійкі бактерії, які активно впроваджуються в стінку слизової шлунка, виділяють специфічні речовини, що подразнюють слизову оболонку, стимулюють локальне зміна рН стінок і їх запалення. Остаточну відповідь, чому одним людям ці бактерії завдають значної шкоди, а іншим ні, до теперішнього часу невідомий;
  • Порушення харчування. Встановлено, що нераціональне харчування є частою причиною гастритів. Затвердження є вірним як у випадках переїдання, так і недоїдання. Слід урізноманітнити раціон рослинною їжею, багатою на вітаміни і рослинною клітковиною, нормалізує перистальтику. Однак при розвитку початкових стадій гастриту необхідно уникати продуктів, що містять грубу рослинну клітковину, а також жирної, гострої, консервованої і маринованої їжі;
  • Зловживання алкоголем виділяють в окрему причину гастритів шлунка. Етанол в невеликих кількостях є важливим компонентом біохімічних процесів в організмі, однак велика кількість алкоголю провокує кислотно-лужний дисбаланс в організмі. Крім того, спирт у великих дозах при регулярному вживанні істотно шкодить іншим органам травлення - печінці, підшлунковій залозі, а також згубно впливає на обмінні процеси в організмі;
  • Відзначено, що деякі лікарські препарати, широко використовувані в медицині як запобігають згортання крові (антиагреганти), знеболюючих і протизапальних засобів мають серйозним побічною дією - дратують слизову оболонку шлунка. Найбільш часто гастрит викликають негормональні протизапальні засоби (аспірин, анальгін) і глюкокортикоїдних гормони (преднізолон). Зазначені ліки рекомендується використовувати строго по лікарському призначенням, дрібно, в малих дозах, після прийому їжі;
  • Деякі дослідники відзначають вплив на розвиток гастритів глистових інвазій, хронічного стресу, агресивних хімічних речовин, що проковтнули випадково або навмисно.

Основні внутрішні (пов'язані з порушення гомеостазу) причини гастриту:

  • Вроджена схильність людини до шлунково-кишкових захворювань;
  • Дуоденальний рефлюкс - патологічне вкидання жовчі з дванадцятипалої кишки в шлунок. Жовч, потрапляючи в порожнину шлунка, змінює рН соку і подразнює слизову оболонку. Спочатку розвивається запалення антральному частини шлунка, а потім втягуються інші його відділи;
  • Аутоімунні процеси, пошкодження на імунній рівні захисних властивостей клітин слизової оболонки шлунка. В результаті клітини припиняють нормальне функціонування, втрачають первинні властивості. Цей феномен запускає каскад дрібних реакцій, що змінюють рН соку, і призводить до постійного подразнення стінок шлунка. Відбувається ендогенна інтоксикація і порушення опірності слизової оболонки до агресивного середовища шлункового соку;
  • Порушення гормонального і вітамінного обміну, рефлекторне вплив патогенезу сусідніх зі шлунком органів.